Znakomity występ polskiej ekipy podczas MŚ i ME Formuły Przyszłości

Z siedmioma medalami - sześcioma indywidualnymi i jednym drużynowym - wracają z Kowna na Litwie najmłodsi polscy motorowodniacy, którzy startowali w mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy Formuły Przyszłości.

Formuła Przyszłości to opracowany kilka lat temu przez Międzynarodową Unię Motorowodną UIM program juniorski, który ma na celu wprowadzenie najmłodszych do świata sportu motorowodnego. Zawodniczki i zawodnicy startują w sześciu klasach: Delfin (6-7 lat), C1 (8-9 lat), C2 (10-11 lat), C3 (12-13 lat), C4 (14-15 lat) C5 (16-19 lat). Rywalizacja odbywa się na łodziach typu RIB wyposażonych w silniki zaburtowe od 9 do 15 koni mechanicznych (w zależności od klasy). W zawodach wyznaczone są trzy etapy – treningi, manewrowanie (połączone z testem wiązania węzłów) oraz slalom równoległy.

W mistrzostwach Europy i świata wystartowała jedenastoosobowa reprezentacja Polski. Multimedalistą został Franciszek Dankowski (klasa C4), który zdobył srebrny medal MŚ w manewrowaniu, srebrny medal MŚ w indywidualnej klasyfikacji generalnej (za punkty zdobyte w obu konkurencjach: manewrowaniu i slalomie równoległym), brązowy medal ME w slalomie równoległym, a także srebrny medal ME z polską drużyną. Dwa brązowe medale MŚ wywalczyła Monika Nowak (klasa C4), w slalomie równoległym oraz w indywidualnej klasyfikacji generalnej. Na podium ME stanął też Jakub Skrzypek (klasa C5), który został Mistrzem Starego Kontynentu w slalomie równoległym. Do osiągnięć indywidualnych srebrny medal ME dołożyła polska drużyna, która przegrała tylko z broniącą tytułu Rosją.

Wszyscy polscy zawodnicy na co dzień trenują w klubie WKS Zegrze, a ich opiekunami i trenerami są Agnieszka Kotkowska-Skrzypek i Maciej Skrzypek. - Ogromnie się cieszę, że nasza ciężka praca przełożyła się na tak duży sukces polskiej ekipy. Nasi zawodnicy - nie tylko medaliści tych mistrzostw - potwierdzili, że należą do ścisłej światowej czołówki. Te wyniki bardzo nas zmotywowały, by jeszcze mocniej pracować i rozwijać Formułę Przyszłości w naszym kraju – podsumował Maciej Skrzypek, który podczas mistrzostw świata i Europy był kierownikiem polskiej reprezentacji.

Indywidualne wyniki Polaków podczas Mistrzostw Świata – Kowno, Litwa (18-22 sierpnia 2021 r.)