Wodna F1: pech Bartłomieja Marszałka w Chinach

Po czterech latach wodna Formuła 1 wróciła do Chin. Drugą tegoroczną rundę mistrzostw świata - Grand Prix Zhengzhou – wygrał Szwed Jonas Andersson, Jedyny Polak ścigający się w tej prestiżowej serii wyścigowej tym razem nie ukończył zawodów z powodu awarii.

Bartłomiej Marszałek przystępował do wyścigu w Chinach jako lider klasyfikacji generalnej. Przypomnijmy, że w lutym tego roku Polak wygrał pierwszą rundę mistrzostw świata w sezonie 2023, która został rozegrana w Indonezji. Sobotnia sesja kwalifikacyjna nie ułożyła się jednak najlepiej dla Polaka, który zajął ostatecznie dziesiąte miejsce. - Kwalifikacje były dla mnie bardzo trudne, warunki były okropne i ciągle się zmieniały. Wiał duży wiatr, który utrudniał mi zadanie. Mam nadzieję na wynik z punktami, aby utrzymać wysoką pozycję w generalce – podsumował sobotnie zmagania Bartłomiej Marszałek. Pole Position wywalczył mistrz świata z 2021 roku Szwed Jonas Andersson, a kolejne czasy kwalifikacji wykręcali Francuz Peter Morin, Fin Sami Selio, Amerykanin Shaun Torrente i Włoch Alberto Comparato.

Ustawienie na starcie do niedzielnego wyścigu okazało się kluczem do sukcesu. Szwed Andersson nie oddał prowadzenia i odniósł pewne zwycięstwo, wyprzedzając o przeszło 16 sekund Amerykanina Shauna Torrente. Trzeci ze stratą 36 był reprezentant Niderlandów Ferdinand Zandbergen (Niderlandy).

Niestety, nie był to dobry dzień dla Bartłomieja Marszałka. Wodny bolid Polaka pokonał zaledwie 3 okrążenia i to był koniec marzeń o dobrym wyniki… Awaria uniemożliwiła naszemu motorowodniakowi walkę o kolejne punkty MŚ.

Podium wyścigu o Grand Prix Zhengzhou (30.04.2023)

1. Jonas Andersson (Szwecja)
2. Shaun Torrente (Stany Zjednoczone)
3. Ferdinand Zandbergen (Niderlandy)

---

19. Bartlomiej Marszałek (Polska)

Kolejny w tym seozonie wyścig F1H2O w ramach MŚ odbędzie się na początku lipca we Francji.