Tak zwany „Doubleheader”, czyli podwójna runda MŚ F1 za nami

24 i 25 września w San Nazzaro odbyły się dwa tegoroczne wyścigi wodnej Formuły 1. Tego weekendu na pewno nie będzie dobrze wspominał Bartłomiej Marszałek, którego nie omijały problemy techniczne. Polak w sobotę był ósmy, a w niedzielę nie ukończył grand Prix Włoch.

Grand Prix regionu Emilia Romagna – sobota, 24 września 2022

Shaun Torrente z teamu Abu Dhabi odniósł jedenaste zwycięstwo w karierze w wyścigu wodnej Formuły 1. Grand Prix regionu Emilia Romagna było  2. rundą Mistrzostw Świata UIM F1H2O w sezonie 2022. Torrente startował z pierwszej pozycji i prowadził w wyścigu od początku do końca. Drugie miejsce zajął broniący tytułu mistrzowskiego Jonas Andersson, który stracił do zwycięzcy niespełna 9 sekund.  Trzecie był Alec Weckstrom.

To był pełen zwrotów akcji wyścig, któremu dwukrotnie towarzyszyły restarty po incydentach na wodnym torze i konieczności wywieszenia żółtej flagi. Pierwszy z nich miał miejsce, gdy Norweżka Marit Stromoy rozbiła się na szesnastym okrążeniu po zderzeniu z Samim Selio, który jechał na drugiej pozycji za Torrente. Do zdarzenia doszło podczas manewru wyprzedzania. W efekcie Stromoy została przetransportowana do szpitala na badania lekarskie, natomiast Fin musiał wycofać się z wyścigu z powodu dużego uszkodzenia łodzi. Drugi raz sędziowie wywiesili żółtą flagę, gdy Włoch Alberto Comparato i Francuz z Philippe Chiappe zaliczyli kontakt i obaj musieli przerwać wyścig na 25 okrążeniu.

Kolega Torrente z zespołu  Thani Al Qemzi, który był trzeci na mecie został ukarany jednym okrążeniem za niezachowanie toru jazdy na starcie i z tego powodu przesunął się na szóste miejsce, pozostawiając trzeci stopień podium Weckstromowi. Czwarty dopłynął Francuz Peter Morin, a piąty Ferdinand Zandberg.

Ostatecznie wyścig ukończyło tylko 9 kierowców, a Bartłomiej Marszałek był ósmy. - Apetyt był większy, ale usterka kierownicy spowodowała konieczność jej wymiany i zjechanie do pit stopu na wymianę – podsumował Polak.

Grand Prix Włoch – niedziela, 25 września 2022

27-letni "debiutant" z Sharjah Team, Holender Ferdinand Zandbergen wygrał swój pierwszy wyścig Formuły 1 w karierze. Podium uzupełnił duet teamu Abu Dhabi Thani Al Qemzi i Shaun Torrente.

Zandbergen wygrał sejsję kwalifikacyjna i wykorzystał start z Pole Position. Zawodnik Shsarjah Team prowadząc od startu do mety przetrwał także okres neutalizacji z żółtą flagę, kiedy łódź Kalle Vippo zatrzymała się nagle na środku trasy wyścigu. Nie popełnił żadnych błędów przy restarcie i utrzymał się na pozycji lidera dopływając z przewagą 8.82 sek. nad goniącym go Al Qemzim.

Obrońca tytułu Jonas Andersson po bardzo dobrym starcie i walce przez cały wyścig o utrzymanie pozycji, dopłynął na czwartym miejscu. Piąty był Włoch Alberto Comparato, a szósty Cedric Deguisne, który względem kwalifikacji przesunął się aż o trzy pozycje.

Alexandre Bourgeot zakończył dobry dzień dla Maverick Team z siódmym miejscem przed Francuzem Philippe Chiappe, który będąc na trzecim miejscu przez kilka okrążeń za Al Qemzim stracił pozycję z powodów technicznych.

Poważna awaria pogrzebała szanse Bartka Marszałka, który nie ukończył Grand Prix Włoch.  "DSQ" w tabeli wyników pojawiło się także przy nazwisku Petera Morina, który był ósmy w kwalifikacjach, ale został przesunięty na ostatnią pozycję na starcie z powodu zmiany łodzi. To jednak na niewiele się zdało, bo  w nowym bolidzie pokonał tylko 8 okrążeń… Po porannej kraksie w sesji kwalifikacyjnej  ze startu w niedzielnym wyścigu wycofał się też Sami Selio. Fin nie będzie dobrze wspominał tegorocznych zawodów w San Nazzaro, bo przecież dzień wcześniej także nie dopłynął do mety po zderzeniu z Marit Stromoy. Norweżka również nie brała udziału w tym wyścigu. Kolejnym pechowcem podczas zawodów we Włoszech był Duarte Benavente, który nie ukończył sobotniego wyścigu i nawet nie wystartował w niedzielnych kwalifikacjach z powodu problemów z silnikiem.

Torrente Liderem MŚ, za miesiąc zawody w Olbii

Po trzech wyścigach sezonu 2022 w klasyfikacji mistrzostw F1H2O prowadzi Shaun Torrente  z 52 punktami przed Al Qemzim z 35 punktami i broniącym tytułu Jonasem Anderssonem z 31 punktami.

Kolejny wyścig w ramach MŚ już w połowie października na Sardynii – taką informację ogłosił w poniedziałek 26 wrzesnia promotor cyklu.

(Opracował Adrian Skubis na podstawie informacji prasowych organizatora F1H2O.com)

string(19) "2022-09-26 13:54:22"