Artykuł

Polacy na podium 2. eliminacji motorowodnych MŚ w Żninie

W Żninie zakończyła się druga tegoroczna eliminacja motorowodnych Mistrzostw Świata Hydro GP. Do tego cyklu zaliczane są wyścigi szybkich łodzi w Formule 500, Formule 250 i Formule 125.  Pierwsze miejsce w F125 zajął Henryk Synoracki, a na drugim stopniu podium w F500 stanął Marcin Zieliński.

W niedzielę po południu Komisarz UIM (przedstawiciel Międzynarodowej Unii Motorowodnej) wraz z sędziami podjęli decyzję o przerwaniu zawodów po incydencie wyścigowym do jakiego doszło w drugim biegu mistrzowskim Formuły 500. W wyniku tego incydentu ucierpiał doświadczony włoski zawodnik Giuseppe Rossi, który został przetransportowany do szpitala śmigłowcem LPR. W związku z tym końcowe wyniki tej eliminacji światowego czempionatu zaliczono po rozegraniu dwóch biegów F500 i F125 oraz jednego biegu F250.

Najlepszy występ spośród Polaków startujących w Żninie  zaliczył Henryk Synoracki. Multimedalista MŚ i ME z Poznańskiego Klubu Morskiego LOK wygrał rywalizację w Formule 125. W sobotnim biegu otwierającym zawody zajął trzecie miejsce, a w jedynym ślizgu rozegranym w niedzielę był bezkonkurencyjny i prowadził od startu do mety.

7. Michał Kausa (Polska, Baszta Żnin) 142
Niesklasyfikowany został Aleksander Goliński (Polska, KS 51 Toruń)

W Formule 500 lepiej z dwóch reprezentantów Polski żnińską rundę mistrzostw świata rozpoczął Cezary Strumnik, który zajął dobre czwarte miejsce w sobotę. W niedzielę napotkał jednak na problemy techniczne i nie udało mu się dokończyć drugiego mistrzowskiego biegu. Marcin Zieliński miał za to dużo lepszą końcówkę zawodów. W sobotę jego spotkała awaria i nie ukończył pierwszego ślizgu, ale w niedzielę wystartował fenomenalnie, przedarł się na pierwszą pozycję po kilkuset metrach rywalizacji i dowiózł pozycję lidera tego biegu aż do mety. Dzięki temu awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i stanął w Żninie na podium.

Wyniki 2. eliminacji MŚ Formuły 500
1. Attila Havas (Węgry) 525
2. Marcin Zieliński (Polska,  KM H2O Szczecin) 400
3. Giuseppe Rossi (Włochy) 400
---
7. Cezary Strumnik (Polska, UKS Przygoda Chodzież) 169

W trzeciej z mistrzowskich formuł - czyli F250 - Polacy nie startowali, a końcowe wyniki zostały ustalone po rozegraniu zaledwie jednego biegu. Wygrał Włoch Massimiliano Cremona, który wyprzedził Brytyjczyka Turnera i Bułgara Todorova.

Wyniki 2. eliminacji MŚ Formuły 250
1. Massimiliano Cremona (Włochy) 400 pkt
2. Wayne Turner (Wielka Brytania) 300
3. Nikola Todovor (Bułgaria) 225

W całym tegorocznym cyklu Mistrzostw Świata Hydro GP Międzynarodowa Unia Motorowodna wyznaczyła cztery eliminacje w Formule 125 i pięć eliminacji w Formule 500. Kolejne zawody odbędą się za dwa tygodnie we włoskim Boretto.

Kalendarz motorowodnych MŚ Formuły 500 i Formuły 125

13-14 maja, Jedovnice (Czechy) – 1. eliminacja MŚ F500 i F125 (ROZEGRANE)
03-04 czerwca, Żnin (Polska) – 2. eliminacja MŚ F500 i F125 (ROZEGRANE)
17-18 czerwca, Boretto (Włochy) – 3. eliminacja MŚ F500 i F125
15-16 września, Bad Saarow (Niemcy) – 4. eliminacja MŚ F500 i F125
23-24 września, Cremona (Włochy) – 5. eliminacja MŚ F500

W Żninie oprócz rywalizacji w MŚ Hydro GP rozegrano także 1. Eliminację Międzynarodowych Motorowodnych Mistrzostw Polski. W klasie OSY400 triumfował Jeremi Jóźwiak (UKS Przygoda Chodzież), a w klasie GT30 Marcin Kociucki (Klub Motorowodny 50 Śrem).

---

" ["id"]=> string(4) "2180" ["intro"]=> string(353) "

" ["promo"]=> NULL ["promo_photo"]=> string(3) "jpg" ["region"]=> string(2) "pl" ["title"]=> string(58) "Polacy na podium 2. eliminacji motorowodnych MŚ w Żninie" ["url"]=> string(55) "polacy_na_podium_2_eliminacji_motorowodnych_ms_w_zninie" }