Marcin Zieliński motorowodnym Mistrzem Europy w królewskiej Formule 500!!!

Reprezentant Polski tytuł mistrzowski wywalczył podczas zawodów rozgrywanych w piątek i sobotę w niemieckiej miejscowości Bad Saarow. Dla szczecinianina to już trzeci medal imprezy mistrzowskiej w tym sezonie.

Przed mistrzostwami Europy Marcin Zieliński był stawiany w gronie faworytów do złotego medalu. Polak w tym sezonie wywalczył już bowiem tytuł Mistrza Europy w Formule 700 (zawody odbyły się w Żninie w ostatni weekend czerwca) oraz tytuł drugiego Wicemistrza Świata w Formule 500 (cykl zawodów: Boretto, Włochy,1-2.06.2019; San Nazzaro, Włochy, 13-14.07.2019; Mora, Szwecja, 27-28.07.2019; Tarnopol, Ukraina, 24-25.08.2019; Jedovnice, Czechy, 7-8.09.2019).

Weekend wyścigowy w Bad Saarow Polak rozpoczął wyśmienicie – na piątek zaplanowano dwa mistrzowskie wyścigi i dwukrotnie triumfował nasz reprezentant. Nie obyło się jedak bez problemów, z których na szczęscie zawodnik klubu H2O Szczecin wyszedł obronną ręką. Na ostatnim okrażeniu drugiego wyścigu w jego łodzi zepsuł się trym i na mecie wyprzedził Włocha Giuseppe Rossiego zapedwie o 0,39 sekundy.

Niestety, w pierwszym sobotnim wyścigu Zieliński nie zdobył żadnego punktu z powodu awarii łodzi. Usterkę udało się naprawić przed ostatnim wyścigiem mistrzostw. Polak zajął w nim drugie miejsce, dzięki temu utrzymał pozycję lidera klasyfikacji generalnej zawodów i mógł cieszyć się ze złotego medalu mistrzostw Starego Kontynentu Formuły 500.

Medaliści Mistrzostw Europy w Formule 500

1. Marcin Zieliński (Polska, klub H2O Szczecin)
2. Attila Havas (Austria)
3. Robert Hencz (Słowacja)

W mistrzostwach Europy startowało jeszcze dwóch Polaków. Doświadczony Tadeusz Haręza (Motorowodny Klub Sportowy „Team Haręza”) borykał się z wieloma problemami technicznymi i ostatecznie zajął dziesiąte miejsce. Cezary Strumnik (Klub „Przygoda” Chodzież) został sklasyfikowany na ósmej pozycji. Trzeba jednak zaznaczyć, że dla Strumnika był to debiut w Formule 500. Polak wcześniej startował w klasie OSY400 i odnosił w niej duże międzynarodowe sukcesy – jest aktualnym Wicemistrzem Europy i drugim Wicemistrzem Świata w klasie OSY400.

string(19) "2019-09-28 16:10:14"
    [0]=>
    }
  }
  string(2145) "

" ["id"]=> string(4) "1482" ["intro"]=> string(248) "

" ["promo"]=> NULL ["promo_photo"]=> string(3) "jpg" ["region"]=> string(3) "all" ["title"]=> string(76) "Marcin Zieliński motorowodnym Mistrzem Europy w królewskiej Formule 500!!!" ["url"]=> string(71) "marcin_zielinski_motorowodnym_mistrzem_europy_w_krolewskiej_formule_500" }