Artykuł

Są pierwsze polskie medale na ME w narciarstwie wodnym

W niderlandzkim Weert trwają ME w narciarstwie wodnym za wyciągiem. W sobotę poznaliśmy medalistów w klasyfikacjach drużynowych oraz w slalomie. Medale dla Polski wywalczyły drużyny U19 (srebro) i U15 (brąz), a indywidualny sukces w slalomie odnotowała Emilia Szumańska, która została Mistrzynią Europy w kategorii U15.

Przypomnijmy zasady punktacji w klasyfikacji drużynowej MŚ: zgodnie z regulaminem imprez mistrzowskich drużyna narodowa liczy maksymalnie sześć osób. W jej składzie muszą być co najmniej dwie osoby płci przeciwnej (na przykład: dwie zawodniczki / dwóch zawodników; dwóch zawodników / cztery zawodniczki). Do klasyfikacji drużynowej liczone są punkty zdobywane w eliminacjach, a nie w finałach ME lub MŚ. W każdej z trzech konkurencji – jeździe figurowej, slalomie i skokach - pod uwagę brane są wyniki trzech najlepszych członków drużyny narodowej.

W ślad za tymi zasadami możemy przekazać, że dla polskich drużyn punktowali: w kategorii U19 Mateusz Wycisk, Oliwia Janik, Ksawery Szumański, Gabriela Koszycka i Ewa Bartoszewska; w kategorii U15 Jakub Drewiczewski, Dominika Cyl, Emilia Szumańska i kacper Klukowski.

3. Polska 6294,99

Niestety na podium nie udało się wskoczyć naszej drużynie w kategorii Open. Polski team uplasował się na czwartym miejscu za Niemcami (złoto), Słowacją (srebro) i Austrią (brąz).

Pierwszy indywidualny medal dla Polski  wywalczyła na tych mistrzostwach Emilia Szumańska, która w sobotnim finale slalomu dziewcząt w kategorii U15 okazała się bezkonkurencyjna i stanęła na najwyższym stopniu podium. Dla młodej reprezentantki klubu Zefir Bytom to największe osiągnięcie w karierze. Emilia Szumańska wykazała się ogromną determinacją i wolą walki – nie każdy bowiem wiedział, że w czwartek tuż przed rozpoczęciem mistrzostw podczas jednego z treningów skręciła kostkę i startowała z kontuzja.

Medalistki ME w slalomie – kategoria U15

1. Emilia Szumańska (Polska, KS Zefir Bytom)

2. Sara Vaskova (Slowacja)

3. Clara Miserok (Niemcy)

W sobotnich finałach slalomu mieliśmy jeszcze trzech zawodników. Kacper Klukowski zajął piąte miejsce w kategorii U15. W tej samej kategorii wiekowej siódmy był Jakub Drewiczewski. W kategorii Open ósme miejsce zajął Dawid Kazek.

string(3059) "

" ["id"]=> string(4) "2059" ["intro"]=> string(387) "

" ["promo"]=> NULL ["promo_photo"]=> string(3) "jpg" ["region"]=> string(2) "pl" ["title"]=> string(55) "Są pierwsze polskie medale na ME w narciarstwie wodnym" ["url"]=> string(54) "sa_pierwsze_polskie_medale_na_me_w_narciarstwie_wodnym" }