MŚ i ME Formuły Przyszłości 2022 na start!

Brandenburg nad rzeka Hawelą, położony niespełna 90 kilometrów na zachód od Berlina będzie gospodarzem mistrzostw świata i mistrzostw Europy motorowodnej Formuły Przyszłości, czyli rywalizacji stworzonej przez federację UIM dla najmłodszych zawodników. W tej formule z sukcesami startują Polacy. Na zawody do Niemiec wybrała się dwunastoosobowa reprezentacja.

Formuła Przyszłości to opracowany ponad 20 lat temu przez Międzynarodową Unię Motorowodną UIM program juniorski, który ma na celu wprowadzenie najmłodszych do świata sportu motorowodnego. Zawodniczki i zawodnicy startują w sześciu klasach: Delfin (6-7 lat), C1 (8-9 lat), C2 (10-11 lat), C3 (12-13 lat), C4 (14-15 lat) C5 (16-18 lat). Rywalizacja odbywa się na łodziach typu RIB wyposażonych w silniki zaburtowe od 6 do 15 koni mechanicznych (w zależności od klasy). W zawodach wyznaczone są trzy etapy – treningi, manewrowanie (połączone z testem wiązania węzłów) oraz slalom równoległy. Dzięki tak zróżnicowanemu programowi zawodów, najmłodsi nabywają bardzo wszechstronne umiejętności, które dają im przepustkę do świata „dorosłego” sportu motorowodnego, a nawet jeśli nie podejmą decyzji o kontynuowaniu kariery zawodniczej, pozostawiają umiejętności, które pozwolą rozkoszować się urokami turystyki i rekreacji motorowodnej przez całe życie.

W minionym sezonie wyjazd polskiej ekipy na MŚ i  ME, które odbyły się na Litwie zakończył się dużym sukcesem naszych zawodniczek i zawodników. Z Kowna przywieźli oni łącznie aż 7 medali! Multimedalistą i prawdziwym liderem polskiej ekipy został Franciszek Dankowski (klasa C4), który zdobył srebrny medal MŚ w manewrowaniu, srebrny medal MŚ w indywidualnej klasyfikacji generalnej (za punkty zdobyte w obu konkurencjach: manewrowaniu i slalomie równoległym), brązowy medal ME w slalomie równoległym, a także srebrny medal ME z polską drużyną. Dwa brązowe medale MŚ wywalczyła Monika Nowak (klasa C4), w slalomie równoległym oraz w indywidualnej klasyfikacji generalnej. Na podium ME stanął też Jakub Skrzypek (klasa C5), który został mistrzem Starego Kontynentu w slalomie równoległym. Do osiągnięć indywidualnych srebrny medal ME dołożyła polska drużyna, która przegrała tylko z broniącą tytułu Rosją. Punkty w „drużynówce” gromadzili dla Polski: Monika Nowak, Sylwia Nowak, Franciszek Dankowski, Jakub Skrzypek, Antoni Toma.

Napędzeni zeszłorocznymi sukcesami głęboko wierzymy w medalowe żniwa także teraz. Na zawodach w Niemczech Polskę będą reprezentować:

Klasa Delfin: Maksymilian Misiak  (15.06.2015)*

Klasa Delfin: Olaf Cuprjak (27.05.2016)

Klasa 1: Maria Deptuła (19.01.2013)*

Klasa 1:  Szymon Słowak (10.12.2013)

Klasa 2:  Jan Łagowski-Mossakowski (17.07.2011)

Klasa 2: Tomasz Derwinis (23.08.2012)

Klasa 3: Aleksandra Deptuła (03.11.2009)

Klasa 3: Antoni Toma (20.11.2009)*

Klasa 4: Aleksandra Skrzypek (13.11.2007)

Klasa 4: Aleksander Fondaliński: (28.02.2007)

Klasa 5: Monika Nowak (10.08.2006)*

Klasa 5: Jakub Skrzypek (12.09.2004)*

*-uczestniczyli w zeszłorocznych MŚ i ME Formuły Przyszłości.

Trenerami polskiej ekipy są: Agnieszka Kotkowska – Skrzypek, Maciej Skrzypek.

Najważniejsze pozycje w programie zawodów:

Czwartek, 1 września
80:30 - 13:00 – Manewrowanie (MŚ)
13:30 - 19:00 – Manewrowanie (MŚ)

Piątek, 2 września
08:30 - 13:00 – Slalom równoległy (MŚ, eliminacje)
13:20 - 19.00 – Slalom równoległy (MŚ, eliminacje)

Sobota, 3 września
08:30 - 13:00 – Slalom równoległy (ME, eliminacje)
13:20 - 15.00 – Slalom równoległy (ME, eliminacje)

string(4775) "

" ["id"]=> string(4) "2040" ["intro"]=> string(436) "

" ["promo"]=> NULL ["promo_photo"]=> string(3) "jpg" ["region"]=> string(3) "all" ["title"]=> string(46) "MŚ i ME Formuły Przyszłości 2022 na start!" ["url"]=> string(41) "ms_i_me_formuly_przyszlosci_2022_na_start" }