MEiA w Wakeboardzie i Wakeskacie - są pierwsze medale dla Polski!!!

W duńskim Thisted trwają Mistrzostwa Europy i Afryki w Wakeboardzie i Wakeskacie za wyciągiem. Dziś zakończyła się rywalizacja w kategorii OPEN, w której reprezentantki Polski wywalczyły dwa medale. Na podium w kategorii Wakeskate Open Ladies stanęły Martyna Andrzejczak i Agnieszka Kobylańska.

Martyna Andrzejczak awans do najlepszej szóstki czempionatu w kategorii Wakeskate Open Ladies zapewniła sobie prosto z poniedziałkowych eliminacji, zajmując drugie miejsce w swojej grupie. Droga bardziej doświadczonej Agnieszki Kobylańskiej do ścisłego finału nie była tym razem najłatwiejsza. W swojej grupie eliminacyjnej Kobylańska zajęła czwarte miejsce i musiała walczyć w tak zwanych kwalifikacjach ostatniej szansy (LCQ). W nich zwyciężyła i tym samym również znalazła się w finale. Tu rywalkami Polek były: Niemka Amelie Fuchs, Hiszpanka Telma Cester, Słowaczka Zuzanna Vrablova oraz Ori Boujo z Izraela. Nasze reprezentantki nie zawiodły i obie stanęły na podium – Martyna Andrzejczak zajęła drugie, a Agnieszka Kobylańska trzecie miejsce. Przed nimi znalazła się tylko Hiszpanka Telma Cester, która broniła złotego medalu.

Martyna Andrzejczak z Klubu Wakeboardowego Margo9 z Margonina na podium w kategorii Open jeszcze nie stawała. Ma za to wszystkie możliwe medale z kategorii U19. W 2017 roku w egipskiej Al-Dżunie zdobyła brązowy medal, w 2018 roku w Mediolanie srebrny, a w 2019 w Beckum złoty.

Dla Agnieszki Kobylańskiej ze Stowarzyszenie Sportów Ekstremalnych "Kartel" w Wieliczce to trzeci medal MEiA w kategorii Open. Nasza doświadczona reprezentantka ma już w swojej kolekcji dwa brązowe medale w wakeskacie, które zdobywała w 2018 roku w Mediolanie i w 2019 roku w Sosnowcu.

Medalistki MEiA – Wakeskate Open Ladies

1. Telma Cester (Hiszpania) 56.33 pkt

2. Martyna Andrzejczak (Polska, KW Margo9 Margonin) 50.67

3. Agnieszka Kobylańska (Polska, SSE Kartel Wieliczka) 43.67

Bardzo dobrze w finałach Wakeboar Open Ladies zaprezentowała się na tych mistrzostwach siedemnastoletnia Julia Łupij. Wychowanka KS Acroboard Łomianki w poniedziałek wygrała eliminacje, a wczesnym popołudniem we wtorek była najlepsza w swojej grupie półfinałowej. W wieczornym finale jej rywalkami były Włoszki Claudia Pagnini, Vanessa Tittarelli i Nicole Regazzo, Mariella Flemme z Austrii i reprezentantka Francji Lila Schilling. Nastolatka z Polski zaryzykowała i ostatecznie zajęła piąte miejsce. Gdyby powtórzyła wynik z półfinału byłaby na podium.

Medalistki MEiA – Wakeboard Open Ladies

1. Claudia Pagnini (Włochy)  64.33 pkt

2. Vanessa Tittarelli (Włochy) 59.67

3. Nicole Regazzo (Włochy) 49.00

-------------------

5. Julia Łupij (Polska, KS Acroboard Łomianki) 47.00

W Danii jest łącznie trzynastoosobowa polska reprezentacja. Jutro (24 sierpnia) rozpocznie się druga część zawodów – po zmaganiach w najbardziej prestiżowej kategorii Open walkę o medale rozpoczną juniorzy i seniorzy. Realne szanse medalowe mają nasi seniorzy, którzy wystartują w kategorii Wakeboard +40. Mowa o Elżbiecie Nitsze, Marcinie Maćkowskim i Macieju Bonderze.  Z tego grona na podium w 2019 roku w niemieckim Beckum stanął Marcin Maćkowski, który zajął wtedy trzecie miejsce.  Dla pozostałych członków polskiej ekipy (juniorów w kategoriach do 18 i do 14 lat) każdy finał będzie sporym sukcesem.