Wakeboard i Wakeskate: mamy Polaków w finałach Mistrzostw Europy i Afryki!

Już w sobotę wielka kulminacja sportowych emocji w sosnowieckim kompleksie Wake Zone Stawiki – finały Mistrzostw Europy i Afryki w wakeboardzie i wakeskacie w prestiżowej kategorii Open. Co ważne -  zobaczymy w nich reprezentantów Polski!

O medale powalczą nasze specjalistki od pływania na desce be wiązań, czyli wakeskate’a, oraz panowie w kategorii „seated”, odmianie wakeboardu dla osób niepełnosprawnych.

Wakeskate – tu upatrywaliśmy polskich szans medalowych jeszcze przed rozpoczęciem zawodów w Wake Zone Stawiki. Mamy bowiem dwie zawodniczki, które już odnosiły międzynarodowe sukcesy i zaliczają się do światowej czołówki. Agnieszka Kobylańska z klubu Kartel Wieliczka przed rokiem w Mediolanie wywalczyła brązowy medal  Mistrzostw Europy i Afryki właśnie w kategorii Open. Martyna Andrzejczak z klubu Margo9 Margonin to przedstawicielka młodszego pokolenia, która z roku na rok robi gigantyczne postępy. W 2018 roku, podczas wspomnianego czempionatu we Włoszech, wywalczyła srebrny medal w kategorii wiekowej U19, mając zaledwie 15 lat! I nie był to jej pierwszy krążek mistrzostw Europy i Afryki, bo w 2017 roku w egipskim kurorcie Al-Dżuna zajęła trzecie miejsce.  Jak będzie w finałach tegorocznych mistrzostw rozgrywanych w Sosnowcu? Apetyty mamy ogromne, a przejazdy Polek w kwalifikacjach pokazały, że stać je na osiągnięcie medalowych pozycji. Obie zajęły drugie miejsca w swoich grupach. Agnieszka Kobylańska była gorsza jedynie od reprezentantki Izraela Ori Boujo, a Martyna Andrzejczak przegrała z Hiszpanką Telmą Cester. W finale możliwe jest zatem wszystko, nawet dwa polskie medale.

Wakeboard seated – debiut naszych zawodników w imprezach mistrzowskich w tej kategorii miał miejsce kilkanaście miesięcy temu. Na początku 2018 roku, dzięki współpracy Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego z Fundacją Avalon Extreme, został powołany pierwszy klub, który zaczął zrzeszać zawodników z niepełnosprawnością. Kilka miesięcy później mieliśmy już pięciu mężczyzn, którzy uzyskali licencje sportowe i walczyli o medale w mistrzostwach Polski. Po nich przyszedł czas na mistrzostwa Europy i Afryki w Mediolanie i tam nasi zawodnicy dosłownie otarli się o podium (Igor Sikorski był czwarty).  Teraz w finałach mamy dwóch naszych reprezentantów – wspomnianego Igora oraz Szymona Klimzę. W kwalifikacjach zajęli odpowiednio drugie i piąte miejsce. Wygrał je Włoch Emanuele Pagnini, którego przejazd sędziowie ocenili na 94,80 pkt. i to był wynik lepszy od Igora Sikorskiego o niespełna 2 pkt. Finałowa rozgrywka zapowiada się zatem pasjonująco.

string(2625) "

" ["id"]=> string(4) "1439" ["intro"]=> string(287) "

" ["promo"]=> NULL ["promo_photo"]=> string(3) "jpg" ["region"]=> string(2) "pl" ["title"]=> string(76) "Wakeboard i Wakeskate: mamy Polaków w finałach Mistrzostw Europy i Afryki!" ["url"]=> string(72) "wakeboard_i_wakeskate_mamy_polakow_w_finalach_mistrzostw_europy_i_afryki" }