W Tarnopolu polscy motorowodniacy ze zmiennym szczęściem

W ukraińskim Tarnopolu zakończyła się 2. eliminacja motorowodnych mistrzostw świata w Formule 500 i Formule 125. Z polskiej trzyosobowej ekipy zadowolony może być tylko Sebastian Kęciński, który zajął drugie miejsce w F125. O pechu mogą mówić Henryk Synoracki i Marcin Zieliński.

Formuła 125

Najbardziej rozczarowany po wyprawie do Tarnopola może być Henryk Syntoracki. Nasz utytułowany motorowodniak znakomicie rozpoczął pierwszy wyścig F125. Polak prowadził, ale na boi błąd popełniła Sanna Aaslav-Kasik. Młoda Estonka doprowadziła do kolizji z naszym zawodnikiem, całkowicie przeszacowując możliwości płynnego i bezpiecznego pokonania zakrętu. Wyścig został przerwany, Estonka zdyskwalifikowana. Niestety, w restarcie Henryk Synoracki już nie wystartował, a po kilku godzinach okazało się, że nie zobaczymy go już na wodzie w tych zawodach. W stawce zawodników walczących o punkty MŚ Formuły 125 pozostał zatem tylko jednen Polak - Sebastian Kęciński. Ten pływał bardzo równo i skutecznie – zresztą do tego zdążył nas przyzwyczaić Mistrz Świata z 2019 roku. W pierwszym biegu zawodnik klubu SMiM w Trzciance zajął drugie miejsce, a dwa kolejne kończył na trzeciej pozycji. To przełożyło się na drugie miejsce w klasyfikacji końcowej Formuły 125 ukraińskiej rundy mistrzostw świata. Zawody wygrał Bułgar Viktor Lubenov, trzeci był Estończyk Marek Peeba.

Formuła 500

W Formule 500 dwoił się i troił Marcin Zieliński. Szczecinianina ponownie w tym sezonie dopadły problemy techniczne, które nie pozwoliły mu skutecznie walczyć o podium. Pierwszy bieg Polak ukończył na piątej pozycji, w drugim był siódmy, a w trzecim - niestety - już nie wystartował… Ostatecznie zdobyte w dwóch z trzech startów punkty, zapewniły mu siódmą lokatę w Tarnopolu. Na podium tej eliminacji MŚ F500 stanęli w kolejności: Słowak Marian Jung, Bułgar Milen Marinov i Estończyk Erko Aabrams.

Sporo ścigania we werześniu!

Po zawodach na Ukrainie kalendarz UIM zakłada rozegranie jeszcze jednej eliminacji MŚ F125 (4-5 września - Jedovnice, Czechy) i dwóch eliminacji MŚ F500 (4-5 września - Jedovnice, Czechy; 18-19 września - Cremona, Włochy).

(Opracował Adrian Skubis. Zdjęcie Agnieszka Grajewska)

string(19) "2021-08-29 17:54:26"