PILNE: Marcin Szymczyk mistrzem Europy w klasie GT-30

Polski motorowodniak wywalczył złoty medal mistrzostw Europy podczas zawodów, które zakończyły się w sobotę w Imatrze (Finlandia). W ten sposób reprezentant „Klubu Sportowego 51 Toruń” poprawił wynik z sezonu 2014. Wtedy sięgał po srebro mistrzostw Europy.

Mistrzostwa Europy w klasie GT-30 był bardzo mocno obsadzone. Do zawodów zgłosiło się aż 23 motorowodniaków. Akwen pozwalał na start w wyścigu 16 łodzi i z tego powodu sędziowie zarządzili rozegranie biegów kwalifikacyjnych. Marcin Szymczyk przebrnął przez nie bez żadnych problemów uzyskując najlepszy czas w swojej grupie. Niestety, do głównej części rywalizacji nie udało się awansować drugiemu Polakowi, Mateuszowi Popończykowi z klubu „WKS Zegrze”.

Marcin Szymczyk w całej imprezie płynął bardzo równo zajmując w trzech pierwszych wyścigach drugie miejsce. W ostatnim wyścigu, po problemach na starcie, uplasował się na szóstej pozycji. Ton rywalizacji od samego początku nadawała aktualna mistrzyni świata Finka Sara Pakalen, która wygrała wszystkie cztery biegi. Tuż po zawodach okazało się, że zawodniczka gospodarzy złamała regulamin techniczny i została zdyskwalifikowana. To oznaczało, że Polak awansował na pierwsze miejsce.

- To była bardzo nerwowa końcówka zawodów. Najpierw sędziowie poinformowali o złamaniu regulaminu przez Sarę Pakalen, a kilkadziesiąt minut później dowiedzieliśmy się, że chcą zmienić tą decyzję. Ostatecznie zgłosiliśmy protest, który został uwzględniony. W takich okolicznościach wywalczyłem złoto  - powiedział tuż po zawodach w Finlandii Marcin Szymczyk. - Cieszę się, że nowa łódź, w której startuję pierwszy sezon spisuje się bardzo dobrze. To dobry znak przed kolejnymi ważnymi zawodami. Pod koniec sierpnia w Nottingham w Anglii będę walczył w mistrzostwach świata. Tam też postaram się stanąć na podium – dodał reprezentant Polski.

Medaliści motorowodnych Mistrzostw Europy w klasie GT-30 (Imatra, 24-25.07.2015)

1.      Marcin Szymczyk (Polska)

2.      Vladislav Pikotkin (Rosja)

3.      Max Blomberg (Finlandia)

***

To już trzeci medal ME wywalczony przez polskich motorowodniaków w tym sezonie. 14 czerwca w Myśliborzu mistrzem Europy w klasie O-175 został Henryk Synoracki (Poznański Klub Morski LOK), a 19 lipca brązowy medal mistrzostw Europy w klasie S-550 podczas zawodów w Aluksne (Łotwa) zdobył Łukasz Ciołek (WKS Zegrze).

string(19) "2015-07-25 20:28:45"
    [0]=>
    }
  }
  string(2515) "

***

" ["id"]=> string(3) "713" ["intro"]=> string(325) "

" ["promo"]=> NULL ["promo_photo"]=> string(3) "jpg" ["region"]=> string(3) "all" ["title"]=> string(53) "PILNE: Marcin Szymczyk mistrzem Europy w klasie GT-30" ["url"]=> string(52) "pilne_marcin_szymczyk_mistrzem_europy_w_klasie_gt-30" }