Artykuł

Marcin Zieliński na podium w GP Szwecji – 3. el. MŚ F500

To był udany weekend reprezentantów Polski ścigających się w prestiżowym cyklu motorowodnym Hydro GP, czyli mistrzostwach świat F500, F250 i F125. W szwedzkiej Morze Marcin Zieliński zajął trzecie miejsce w Formule 500, a Sebastian Kęciński piąte w Formule 125.

Zanim skupimy się na zawodach w Szwecji, przypomnijmy jak do tej pory radzili sobie Polacy w motorowodnych MŚ F125 i F500 w tym sezonie. Sebastian Kęciński miał jedną okazję do rywalizacji w tegorocznym cyklu Formuły 125. W maju, w czeskich Jedovnicach zajął bardzo dobre drugie miejsce. Na tych samych zawodach Marcin Zieliński w Formule 500 był czwarty. Pod koniec czerwca w Żninie rozegrano drugą eliminację MŚ w tej klasie i przed polską publicznością szczecinianin był trzeci, co zapewniło mu awans na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej MŚ.

Grand Prix Szwecji było zatem drugą eliminacją czempionatu w 2022 roku dla zawodników ścigających się w wodnych bolidach F125 i trzecią eliminacją dla F500.

Od samego początku rywalizacji w Morze bardzo szybki był Marcin Zieliński. Motorowodniak z klubu H2O Szczecin w piątek wywalczył Pole Position (był najlepszy w kwalifikacjach), a następnie zajął trzecie miejsce w pierwszym biegu zawodów. W sobotę rozegrano dwa biegi i Zieliński znowu zaprezentował się dobrze. Wywalczył w nich drugie i czwarte miejsce, a po zsumowaniu punktów ze wszystkich trzech ślizgów znalazł się trzecim miejscu tej eliminacji MŚ. W klasyfikacji generalnej świtowego czempionatu, po rozegraniu trzech z pięciu eliminacji, zajmuje drugie miejsce!

- Piątkowe Pole Position i wyniki poszczególnych biegów na tych zawodach potwierdzają, że wykonaliśmy z całym zespołem dobrą pracę. Jeśli chodzi o sprzęt, to nadal widzę pewne rezerwy, ciągle testujemy nowe rozwiązania – powiedział Marcin Zieliński. - Czułem, że w Szwecji mogłem być drugi. Trochę jednak do tego drugiego miejsca mi zabrakło. W pierwszym biegu miałem drobną awarię, a w drugim zostałem na samym starcie i potem musiałem walczyć o dobre miejsce. Ostatni wyścig też zapamiętam na długo, bo toczyłem w nim walkę o trzecią pozycję z bardzo szybkim Robertem Henczem, który ostatecznie triumfował w Morze. Myślę, że gdyby ten bieg miał jeszcze jedno, dwa okrążenia to mógłbym skutecznie go zaatakować. Nie ukrywam jednak, że trzecie miejsce w tych zawodach bardzo mnie ucieszyło – podsumował reprezentant Polski, który w klasyfikacji generalnej MŚ F500, po rozegraniu trzech z pięciu zaplanowanych na 2022 eliminacji, awansował na drugie miejsce.

Wyniki 3. eliminacji MŚ w Formule 500

1. Robert Hencz (Słowacja) 1025 punktów

2. Erko Aabrams (Estonia) 752

3. Marcin Zieliński (Polska, KM H2O Szczecin) 694

Dla Sebastiana Kęcińskiego, który walczy w MŚ F125, szwedzkie zawody rozpoczęły się od problemów technicznych (zważył się olej...). To przełożyło się na wynik w pierwszym biegu, rozegranym w piątek. Polak zajął w tym starcie piąte miejsce. W sobotę było już znacznie lepiej, motorowodniak z Trzcianki walczył o podium tych zawodów. Drugi bieg ukończył na trzeciej pozycji, a w trzecim miał realne szanse na zwycięstwo. Prowadził do pierwszej boi i wtedy jeden z rywali popełnił błąd i mówiąc kolokwialnie "przeszarżował" (za co został ukarany przez sędziów żółtą kartką). Ten incydent wytrącił z rytmu naszego reprezentanta i ostatecznie dopłynął do mety ponownie na trzeciej pozycji. Na podium Grand Prix Szwecji nie udało się awansować - Polak zajął piąte miejsce w zawodach.

Wyniki 2. eliminacji MŚ w Formule 125

1. Viktor Lyubenov (Bułgaria) 869 punktów

2. Marek Peeba (Estonia) 738

3. Joonas Lember (Estonia) 700

---

5. Sebastian Kęciński (Polska, KSMiM Trzcianka) 577

Do zakończenia tegorocznego cyklu MŚ Formuły 500 pozostały jeszcze dwie eliminacja ( Cremona / Włochy, 16-18 września; Boretto / Włochy, 1-2 października), a w Formule 125 jedna (Boretto / Włochy, 1-2 października).

(Opracował: Adrian Skubis. Zdjęcie: archiwum PZMWiNW)

---

" ["id"]=> string(4) "2010" ["intro"]=> string(304) "

" ["promo"]=> NULL ["promo_photo"]=> string(3) "jpg" ["region"]=> string(3) "all" ["title"]=> string(60) "Marcin Zieliński na podium w GP Szwecji – 3. el. MŚ F500" ["url"]=> string(52) "marcin_zielinski_na_podium_w_gp_szwecji_3_el_ms_f500" }