Artykuł
Emocjonujący finisz sezonu wodnej Formuły 1
Za nami ostatni w tym roku weekend wyścigowy w ramach mistrzostw świata wodnej Formuły 1. GP Szardży niestety nie ukończył Bartek Marszałek. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich triumfował młody Estończyk Stefan Arand, a mistrzem świata został Amerykanin Shaun Torrente. to jego czwarty tytuł w karierze.
Po udanych kwalifikacjach i sobotnim podium w sprincie liczyliśmy także na dobre miejsce Bartka Marszałka w wyścigu głównym. Niestety, Polak zakończył ściganie już po kilkuset metrach, zaliczając wywrotkę na pierwszej boi zwrotnej. Na szczęście kierowcy nic się nie stało. Szybko o własnych siłach opuścił kokpit bezpieczeństwa, a po chwili za sprawą błyskawicznej akcji służb ratunkowych, został podjęty z wody i przetransportowany na brzeg.
Po okresie neutralizacji i wywieszonej żółtej fladze pozostali kierowcy wrócili do ścigania, a na wodnym torze byliśmy świadkami całej serii zdarzeń, które przesądziły o ostatecznych rozstrzygnięciach i podziale miejsc na podium w mistrzostwach świata F1H2O w 2025 roku.
Złoty medal, po raz czwarty w karierze, wywalczył Shaun Torrente pomimo, że dziś nie ukończył wyścigu. Jednak szansy, by wyprzedzić Amerykanina w klasyfikacji generalnej MŚ, nie wykorzystał Jonas Andersson. Szwed dopłynął dopiero na szóstej pozycji i odrobił do lidera czempionatu tylko 5 punktów, a przed GP Szardży tracił ich 14. Ostatecznie Torrente zgromadził w całym sezonie 99 punktów, a Szwed miał ich o 9 mniej. Trzecim kierowcą globu w 2025 roku został Rusty Wyatt z Kanady.
Wyścig o Grand Prix Szardży wygrał Stefan Arand. Dla młodego Estończyka był to pierwszy triumf w karierze. Na podium stanął z Australijczykiem Traskiem i Kanadyjczykiem Wyattem.
Podium GP Szardży 2025
1. Stefan Arand (Estonia)
2. Grant Trask (Australia)
3. Rusty Wyatt (Kanada)
Medaliści MŚ F1H2O 2025
1. Shaun Torrente (Stany Zjednoczone) 99 pkt
2. Jonas Andersson (Szwecja) 90 pkt
3. Rusty Wyatt (Kanada) 86 pkt
---
9. Bartłomiej Marszałek (Polska) 42 pkt
Klasyfikacja zespołowa MŚ F1H2O 2025
1. Victory Team 181 pkt
2. Sharjah Team 169 pkt
3. Team Sweden 149 pkt
---
6. Stromoy Racing 70 pkt (zespół B. Marszałka)
(Opracował: Adrian Skubis. Zdjęcie: Simon Palfrader | f1h2o.com )